15 Kasım 2007 Perşembe

Kanser Tedavisinde 'Uzay Neşteri'

Hacettepe Üniversitesi'nde uygulanmaya başlanacak 'Uzay Neşteri' adı verilen sistemle, kanserli doku, milimetrenin altında bir hassasiyetle ve en az zararla tedavi edilebilecek.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, kanser tedavisinde büyük kolaylık sağlayan ve zararı en aza indiren son teknoloji ürünü 'Uzay Neşteri' ünitesinin hizmete girmesi nedeniyle yarın Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde bir tören düzenlenecek.

Açıklamada, ABD, Japonya ve Avrupa ülkelerinde yaklaşık 100 merkezde kullanılan 'Uzay Neşteri Tüm Vücut Robotik Radyocerrahi Sistemi' ile, tüm vücutta milimetrenin altında bir hassasiyetle her türlü kanser tedavisinin yapılabileceği belirtildi.

Görüntü kılavuzluğunda bilgisayar teknolojisini kullanan 'Uzay Neşteri' sistemi, beyin ve boyun tümörlerinin yanı sıra vücudun diğer kısımlarına yerleşen tümörlerin tedavisini sağlıyor.

'Uzay Neşteri', geleneksel tedavilerdeki hasta için zorlukları olan diğer sistemlerin gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Açıklamaya göre, sistem sayesinde çoklu ışık demetleri değişik konum ve açılardan uygulandığı için vücudun herhangi bir yerindeki tümör milimetrenin altında hassasiyetle tedavi edilirken, hasta, tedavi sırasında normal nefes alabildiği için solunumda yer değiştiren tümör dokusu izlenerek sadece istenen dokunun radyasyon alması sağlanıyor ve diğer dokuların zarar görmesi en aza indiriliyor.

Yarın uygulamanın başlaması nedeniyle düzenlenecek törenin ardından, konuyla ilgili yerli ve yabancı uzmanlar tarafından sistemle ilgili bilgilerin verileceği bir bilimsel toplantı da düzenlenecek.

0 yorum: